טיפול באקנה, פוסט אקנה והבהרת צלקות | New Age קוסמטיקה רפואית
04-6262770 סניף אורות 04-8404344 סניף עתלית

רבים סובלים כיום מפצעים מסוגים שונים המופיעים לאורך החיים בייחוד על הפנים

אקנה

אקנה

עור הפנים שלנו רגיש ביותר, ומושפע משינויים סביבתיים כמו גם משינויים הורמונליים בצורה משמעותית מאוד, דבר אשר גורם להופעת פצעונים על פניהם של רבים מהאנשים בגילאים שונים. בין הפצעים הנפוצים ביותר, ישנם כמובן פצעי אקנה, אשר פוגעים ברובה המוחלט של האוכלוסייה בייחוד בגיל ההתבגרות.

אז מה כדאי לדעת על אקנה?

  • פצעי בגרות או פצעי אקנה: רבים אינם יודעים מהו ההבדל בין פצעי בגרות ובין פצעי אקנה, והאמת הפשוטה היא שאין כלל הבדל. פצעי אקנה הינם פצעים המופיעים בגיל ההתבגרות אצל רוב האוכלוסייה, אולם הם יכולים גם להופיע בגילאים מאוחרים או מוקדמים יותר, או לא להופיע כלל, כאשר כיום לא ברור לחלוטין מה משפיע על הופעת או אי הופעת הפצעים, אולם ישנן השפעות הורמונליות מוכרות על הופעתם ודרך הופעתם.
  • כיצד באים לידי ביטוי הפצעים: כאמור, הפצעים מופיעים אצל רוב האוכלוסייה, לרוב בין גילאי תשע עד שלושים וחמש. אמנם הפצעים מופיעים הן אצל גברים והן אצל נשים, אולם אנו רואים שינויים קלים בין שתי סוגי התופעות- אצל גברים יופיעו לרוב יותר פצעים, אולם אצל נשים נראה הימשכות של התופעה לאורך זמן ממושך יותר. כמו כן, ישנן דרגות שונות של חומרת האקנה אשר משפיעות לא רק על כמות הפצעים המופיעה על הפנים והגב, אלא גם על דרך ההחלמה וכמובן על הופעת צלקות בעתיד, כאשר ככל שהאקנה חמור יותר, כך גובר הסיכוי להצטלקות.
  • אקנה הורמונלי: כאמור, ההשפעות ההורמונליות על הופעת האקנה כן מוכרות, ואנו יודעים לקשר את הופעת הפצעונים לפעילות יתר וחסימה של בלוטות החלב של העור בעקבות פעילות מוגברת של הורמוני מין גבריים המכונים אנדרוגנים. הורמונים אלו גורמים לייצור מוגבר של שומני חלב הן אצל גברים והן אצל נשים, כאשר כמות ההורמונים דווקא אינה משפיעה על דרגת החומרה של האקנה, אלא תגובת בלוטות החלב להורמונים אלו. למרות האמור, היות וידוע כי האקנה נובעת בשל פעילות הורמונלית, ניתן לזהות את המקרים בהם האקנה נובעת בשל פעילות לא שגרתית מבחינה זו, ולעיתים קרובות ניתן להציע טיפולים הורמונליים אשר יטפלו בבעיה או לפחות יקלו עליה בצורה משמעותית.
  • טיפול אקנה: כיום ישנו מגוון רחב ביותר של טיפולים שנועדו להתמודד עם אקנה בדרגות קושי שונות. הטיפולים הפשוטים ביותר, אשר נועדו לטפל באקנה קלה, מתחילים בניקוי יסודי של עור הפנים ולאחריו שימוש בחומרים ייעודיים למריחה על האקנה ופיתחת בלוטות החלב. כמו כן, מומלץ לחפוף את השיער באופן יומיומי בכדי להפחית את כמות השומן המגיע לפנים. בכדי לטפל באקנה קשה יותר מומלץ להשתמש בחומרים חזקים יותר הכוללים חומרים אנטיביוטיים למריחה ולעיתים אף כדורים אנטיביוטיים או טיפולים פוטותרפיים העושים שימוש באור לשם טיפול באקנה. במקרים החמורים ביותר ניתן לשקול בהתייעצות עם רופא טיפול בכדורים באופן קבוע, אשר נועד להתמודד עם הבעיה באופן יסודי.

עם תחילת הופעת האקנה, מומלץ להגיע לפגישת אבחון ויעוץ עם קוסמטיקאית פרא רפואית.

אקנה אשר אינו מטופל כראוי עלול להימשך זמן רב, ולהותיר פגמים רבים באזור הפנים אשר לא יעברו גם לאחר שנים רבות. לאור האמור, עם תחילת הופעת סימני האקנה, מומלץ לפנות לקוסמטיקאית פרא רפואית ולהתייעץ איתה בנוגע לשיטות הטיפול המומלצות לאקנה ממנו הנכם סובלים, וכן להקפיד על ביצוע כלל הוראות מצד הגורם המטפל  כפי שניתנו לאורך זמן עד הגעה לשיפור במצב הפצעים והעור, כאשר יש לקחת בחשבון שטיפולים אלו עלולים לארוך זמן רב.